4 Temmuz 2011 Pazartesi

Mersin Kısır !! Bol nar ekşili.........


Yaz yemekleri( atıştırmalıkları ) deyince ilk aklıma gelenlerden...Öğlen,akşam üstü ya da akşam servisleri için harika..yanına da koca bir bardak bol buzlu ayran !
Malzemeler klasik kısır malzemeleri;
bulgur,soğan,maydanoz,taze nane, taz soğan,tuz,nar ekşisi,zeytinyağı,domates ve biber salçası...yalnız tek farkı, şu mora çalan biber salçalarından,Mersin ve güneye özgü...Bulguru kaynar suyla ıslatıp dinlendirdikten sonra, ilk olarak ince ince kıydığımız kuru soğan ve biber salçasıyla bir güzel yoğuruyoruz.Sonra küp küp doğradığımız domatesleri,hafifçe suyunu sıkarak, bulgura ekliyoruz. Bol maydonoz ve nane alarak hafif irilikte doğruyoruz ve ekliyoruz.Tuzunu, nar ekşisini ve sızma zetinyağını ekliyoruz. Yanına marul yaprakları veya bizim Mersin'de yaptığımız gibi haşlanmış yaprakla servis ediyoruz. Yaprak kullanmanızı özellikle tavsiye ederim. Biz yaprağın içine bir kaşık kısır koyar ve onu hafifçe dürerek yeriz. Yaprağın kendi ekşiliği de çok hoş bir tat verir. Deneyin bakalım beğenecek misiniz ?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

AMMAN

                Amman, Ürdün'ün başkenti ve kesinlikle çok farklı bir şehir. Düzensiz bir yapısı var, trafik karışık, sokaklar çok kalab...