9 Şubat 2015 Pazartesi

TATİLDEN KALANLAR -DELFT / HOLLANDA

Sevgili arkadaşım , kardeşim Müzeyyen  ve eşi Michel bize dolu dolu bir tatil yaşattılar. Soğuğa hiç aldırmadan, yağmur -rüzgar demeden , hele çamur hiç demeden ( çamur yok ! ) sırtımızda çantalarımız adım adım gezdik gittiğimiz şehirleri. Her seferinde iş için gittiğimden bu kadar çok günlük hayatın içine girmemiştim. Bu sefer günlük hayatı da yaşamış olduk. Karşılaştırmalar yapmak ve farkları görmek için müthiş fırsat, üzülmeli mi ,sevinmeli mi, ne yapmalı bilemedim ! Yurt dışında yaşayan arkadaşlarımız daha iyi bilirler tabi ki avantajlarını ve dezavantajlarını ama bana gördüklerim avantajlar gibi geliyor. Şehir planları ve düzeni etkileyici. Bulundukları bölgenin tarihi ve mimari dokusunu korumaları ve şehircilik planlarını buna göre yapmaları bize,'Acaba bizimkiler neden bunları düşünerek yapmıyor?' sorusunu sordurdu   Bulduğumuz her bir metrekare boş alana neden hep bir şey inşa etmek derdindeyiz ? Daha dün fark ettim bizim semtteki iki villa sitesi öbeğinin ortasında nasılsa boş kalan alana kıyamamışlar ve hemen temeller kazarak bir dernek binası inşaatına başlamışlar !
 Neyse gelelim tatile :  Biz tatile Hollanda'nın  Delft kasabasından başladık.
Kanal boyundan yürüyerek Delft meydana gidiyoruz. Kışın da güzel ama yazın bir başka güzeldi . Kanal boyunca güzelim evler ve bir sürü ördek eşlik ediyor size. Hatta bu şirin ördek ve kuşlar Delft meydandaki kanallarda da var. Sakar Meke kuşunu ilk kez yakından gördüm, bir de güzel ötüyor bayıldım bayıldım.... Delft Teknik Üniversitesi'nin Kürek takımı bu kanallarda antrenman yapıyorlarmış, onlarla da karşılaştık.


Yürüyüşümüz devam ederken bu iki kadrolu baykuşla karşılaştık. İlk kez bu kadar yakından görüyorum bir baykuşu. Yanlarındaki bakıcılarıyla konuştuk. Daha da şaşırdım. Belediyenin kadrolu baykuşları. Görevleri martı avı. O kadar çok martı var ki ! İlk geldiğim zamanda çok şaşırmıştım hem ne kadar çok olduklarına hem de büyüklüklerine ...Sürekli artan martı popülasyonuna böyle doğal bir çözüm bulmuşlar.


İlerlemeye devam ediyoruz , Delft meydana doğru. Manzara müthiş , burası Delft Old City , eski Delft'in şehir giriş kapısı. Daha sonra yakından fotoğraflarına göreceğiz. Soğuk havaya rağmen insanlar spor yapmaktan, hem de çoluk çocuk yaşlı genç demeden spor yapmaktan geri kalmıyorlar. 

Ve sakin ve soğuk bir Cumartesi akşamı ayağımızın tozuyla şöyle bir meydana doğru yürümüş olduk. Dükkanlar ve marketler saat 18:00 civarında kapandığı için , hemen gidip bir görelim istedik.

İşte sevgili Müzeyyen, tanıştırmaktan mutluluk duyarım. İnsanın hayatındaki en büyük şanslardan biridir bir dost sahibi olmak. Ben de o şanslı  olanlardanım.
 Evet yürüdük gezdik gördük yorulduk ve acıktık. Aynı güzel manzaralı yollardan evimize gittik ve Müzeyyen'in bizim için hazırladığı lezzetli sofraya kurulduk. Müzeyyen'in mutfağında yemek tarifleri yarın burada !

Sevgiyle kalın :) 

AMMAN

                Amman, Ürdün'ün başkenti ve kesinlikle çok farklı bir şehir. Düzensiz bir yapısı var, trafik karışık, sokaklar çok kalab...