3 Temmuz 2015 Cuma

OSCAR CAN DOSTUMUZ
           Evimizin yakışıklısı, can dostumuz Oscar...Akıllı,oyunbaz, şakacı...Dili konuşmasa da gözleri ve bakışları anlatıyor bize olan düşkünlüğünü, sevgisini. O harika bir dost. Birlikte yürüdüğümüz, koştuğumuz,  çimenlerde yuvarlandığımız, top oynadığımız...Beraber çerez yediğimiz,erik ağaçlarının altında erik aradığımız, dut ağacının başında nöbet beklediğimiz, bir elma kokusuna tatlı uykumuzdan uyandığımız, misafirlerimizi beraber karşıladığımız ve daha neler neler...İnsanın böyle dostu olmalı onu her daim seven, yolunu gözleyen.
            Oscar beraberinde getirdiği bütün sorumluluklar ve zorluklara rağmen , bizi sevgisiyle öyle sarıp sarmalıyor ki , derdi tasayı bırakıyoruz bir kenara.
           Oscar'ın fotoğraflarından kısa bir video oluşturdum, adına ithafen...Kimbilir belki bir gün biz de Oscar'lık bir film çekeriz.

Sevgiyle kalın

PAZARDA HAYAT VAR-BURSA TUZ PAZARI           Şu pazar sevdam bitmeyecek...Nereye gidersem gideyim mutlaka görmeye çalıştığım yerlerin başında gelir, pazar yerleri. Bizlerde Bursa'da yaşayanlar olarak o açıdan çok şanslıyız. Şehrin merkezinde, yani esas ve tarihi merkezinde Tuz Pazarı'mız var.

           Cumhuriyet caddesine paralel bir bölgede Tuz Pazarı. Sadece sebze , meyve değil. Envai çeşit peynir, turşu, sucuk, pastırma, zeytin, salça ve bir çok şeyi bulabileceğiniz bir yer. Herşeyden önce benim çok sevdiğim bir havası var. Hem eski, hem yeni. Sanki birazda insana kendini eski zamanlarda hissettiriyor gibi. Çekilmiş taze kahve kokusu, köşe başındaki simitçi, tatlıcı, eski hanlara açılan kemerli kapılar....

           Alışverişinizi yaptıkan sonra oturup kahvenizi içebileceğiniz, çınar ağaçlarının altında serinleyebileceğiniz Kozahan. Oralarda bulunmak, o havayı solumak iyi geliyor bana kısacası. Bursa'ya yolunuz düşerse mutlaka uğrayın, benden söylemesi. İşte geçen haftaki Tuz Pazarı turunun videosu


KURKEK

Test için bir dilim....
Nefis lezzetli, çabuk ve kolay. Buyrun tarifine :

Malzemeler :
* 3 yumurta
* 1,5 su bardağı şeker
* 6 yemek kaşığı yoğurt
* 1 çay bardağı zeytinyağı
* 1,5 yemek kaşığı yumuşak tereyağı
* 1 paket kabartma tozu
* 3 su bardağı tam buğday unu.
* 1 çay bardağı ikiye kesilmiş kurutulmuş  yaban mersini
* 10 adet ince kesilmiş kuru kayısı
* 1 çay bardağı çekirdekli kuru üzüm
* 5 adet ince doğranmış hurma.

Yapılışı :
* Yumurta ve şekeri mikser yardımıyla iyice çırpıyoruz.
* İçine zeytinyağı, tereyağı  ve yoğurdu ekleyerek tekrar karıştırıyoruz.
* Unu ekliyoruz ve karıştırmaya devam ediyoruz.
* İnce ince doğradığımız kuru meyvelerimizi ekliyoruz ve bir kez daha karıştırıyoruz. Bu  noktada mikserle karıştırmak zor olursa, spatüla yardımıyla karıştırabiliriz.
* 180 derece fırında 35-540 dakika kadar pişiriyoruz.
* Afiyet olsun.


AMMAN

                Amman, Ürdün'ün başkenti ve kesinlikle çok farklı bir şehir. Düzensiz bir yapısı var, trafik karışık, sokaklar çok kalab...