13 Şubat 2014 Perşembe

Sesleri Saklama Enstitüsü

    Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin çok güzel yayınları var. Bursa'nın ve dolayısıyla Osmanlı'nın tarihini anlatan, Bursa kent hayatıyla ilgili bilgiler veren,istatistiklerle kentsel hareketleri anlatan. Şu anda bunlardan birini okuyorum zevkle. Necmi Gürsakal'ın yazdığı Bursa'nın Oğlu İstanbul'un Babası adlı kitap Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluşundan bu yana bu ihtişamlı devlete başkentlik yapan üç şehri anlatıyor. Bursa Edirne İstanbul. İşte Bursa'nın oğlu , İstanbul'un babası diye ifade edilen yer Edirne..
Kitabın içinde tarihsel bilgiler , anekdotlar yer alıyor. Bunlardan bir tanesi ise SESLERİ SAKLAMA ENSTİTÜSÜ.
    Adı İrfan Değer ; 1940 yılında doğuyor ve 2010 yılında ölüyor. İrfan bir teyp tamircisi. Öyle iyi bir teyp tamircisi ki Almanlar bile onu tanıyor.... Bir tutkusu var İrfan'ın. Şehrin sesleri, iyi-kötü ses diye ayırmadan şehrin tüm seslerini kaydediyor...Arabaların sesleri, yağmurun sesi, rüzgarın sesi, çarşı pazardaki insanların koşturmalarının sesi, ezan sesi, aklınıza ne gelirse....Yıl yıl bunları arşivliyor. Bunu neden yaptığını soranlara da 'ileride lazım olur, özleyenler oturur dinler' diyor..........
    İşte bu sebeple bazı makamlara Sesleri Saklama Enstitüsü kurulması için dilekçeler bile vermiş İrfan Değer. Ve bir gün vasiyeti üzerine, arkadaşı kendine bıraktığı ses kayıtlarını alarak Bursa Kent Müzesi'ne gitmiş. Uzun toplantılar sonunda , Bursa Kent Müzesi bu kayıtları bünyesinde halka sunmuş. Kitaba göre şu anda Kent Müzesi'nde bu sesleri dinlemek mümkünmüş. Bir kaç yıldır , Kent Müzesi'ne gitmiyorum. Şimdi bu kitaptan sonra en yakın zamanda gidip İrfan Değer'in ses kayıtlarını dinleyeceğim.
    Bahsettiğim kitabı mutlaka edinmelisiniz derim, içi araştırmalarla dolu harika bir çalışma. Bursa Büyükşehir Belediyesi yayınlarını nereden edineceğinizi belediye hizmet noktalarından öğrenebilirsiniz.

 MENİSKÜSLE TANIŞTIK !

Evet, neredeyse hemen hemen herkesin başına gelebilen, sadece futbolcularda görüldüğünü zannettiğimiz , zamanında tombul bir ev hanımı olan annemin de başına gelen menisküs yırtığı eşimin de başına geldi. Aslını isterseniz ameliyattan daha bir saat önce çıktı.
Güle oynaya girdiğimiz ameliyattan çok şükür güle oynaya çıktık.Her geçen gün ilerleyen tıp sayesinde artık ameliyatlar ve sonrası da kolay. Bursa Özel Medicabil Hastanesi'ndeyiz. Güler yüzlü personel ve sevgili doktorumuz Opr.Dr. Recai Özdemir'in engin bilgisi ve tecrübesiyle sevgili eşim yeniden aktif olarak çok sevdiği sporlarını yapmaya başlayacak.

Sevgiyle ve sağlıkla kalın.
SAĞLIKLI VE İYİ GÜNLER GÖRELİM....

AMMAN

                Amman, Ürdün'ün başkenti ve kesinlikle çok farklı bir şehir. Düzensiz bir yapısı var, trafik karışık, sokaklar çok kalab...