29 Ekim 2013 Salı

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUNSAYGI , SEVGİ VE ÖZLEMLE ANIYORUZ. BİZLERE EMANET ETTİĞİN YENİ NESLİ, GENÇLERİ  İLKELERİN DOĞRULTUSUNDA YETİŞTİRİYORUZ. 

EFES, MUHTEŞEM

DURUKAN AİLESİ....

Efes Harabelerine gitmek için hiç fırsatım olmamıştı. Bu bayram tam bir sürpriz oldu Efes gezisi. Hava ne sıcak ne soğuk...tam kıvamındaydı, biz de doya doya gezdik. Bir yaz gezisinden daha keyifli oldu bir Sonbahar gezisi. Terlemeden oflamadan puflamadan gördük o muhteşem eserleri. İnsan inanamıyor, o  yüzyılda o kocaman taşlar, o ince işçilikli heykeller, kadın-erkek-tanrı figürleri, teras evler, tiyatro ve aslında en önemlisi estetik bakış açısına sahip olmaları. İnsan düşünmeden edemiyor, biz ne bırakacağız geleceğe , insanlar neye bakacaklar hayranlıkla  ? Gezerken o muhteşem heykellerin başında beklediği Celcus Kütüphanesi'nin iç duvarlarında bir teşekkür yazısı gördük, bu kazıların yapılmasına yardım eden ve destek olan kişilere teşekkür etmişler, maalesef içlerinden bir tane bile Türk arkeolog yoktu. Efes Antik Kenti'nin kuruluşu Cilalı Taş Devri'ne kadar uzanıyormuş meğer. Daha detaylı anlatabilmek isterdim ama en doğru  bilgiye Kültür Bakanlığı Sitesi'ndeki Efes Antik Kenti'yle ilgili bölümden okumanızı isterim . Kültür Bakanlığı web sitesine buradan giderek diğer bölgelerimiz ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Gidemeyenler bir an önce rotalarına alsınlar Efes'i.
 
AMMAN

                Amman, Ürdün'ün başkenti ve kesinlikle çok farklı bir şehir. Düzensiz bir yapısı var, trafik karışık, sokaklar çok kalab...